İçeriğe geç

Web için VR Geliştirmek – Giriş | VR ve WebVR Nedir?

Tahmini Okuma Süresi: 4 dakika

Yeni bir yazı serisiyle yeniden merhaba. 🙂 Bayram tatili süresince araştırmalarımın ve heyecanımın odak noktası olan sanal gerçeklik (Virtual Reality/VR) uygulamalarının Web (WebVR) için yapılabileceğini öğrendim. Ve basit bir uygulamayı yaparken çok eğlendim. 🙂

Kısa olmasını umduğum bu seride VR uygulamaların ‘sanal dünya’ kavramına getirdiği yeni anlamı, Web üzerinde VR uygulama yapmak için kullanılan teknikleri inceleyerek, sanal gerçeklik teknolojisine olan bakışımızı geliştireceğiz. Geliştirerek öğreneceğiz, öğrenirken de eğleneceğiz. 🙂

Sanal Gerçeklik Nedir? Gerçeğin Sanalı Olur mu?

Sanal gerçeklik temelde, bir araya getirildiğinde üç boyutlu bir ortamın kapsamlı bir simülasyonunu oluşturmak için kullanılan bir dizi teknoloji ve bilgisayar donanımıdır. Sanal ortam genellikle gerçek bir ortamın bir kopyasıdır ve üç boyutlu ayarlar (derinlik algısı gibi), sesler ve kullanıcıların kendisiyle etkileşim kurmasına izin veren konsollar gibi araçlar kullanır. Bir kullanıcının hareketi ya kafa üstü aygıtı kullanarak ya da hareket algılama sensörleri kullanılarak izlenebilir.

Sanal gerçeklik, video oyunları, mühendislik, eğitim, psikolojik terapi, e-ticaret, pazarlama ve sanat gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin mühendislik ve eğitimde, bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı ile mekanik modelleme, mühendislerin ve öğrencilerin, fiziksel bir nesneyle çalışıyormuş gibi tasarladıkları modelleri manipüle etmelerini ve geliştirmelerini sağlar.

Örneğin Samsung, yüksek katlı binalarda kendilerini dengede tutmaya çalışan ve başında kamera olan kişilerin videosunu yayınladı. Bu tür etkinlikler psikolojik terapilerde de kullanılmakta, VR insanlara yükseklik korkusunu aşmasında yardım ediyordu.

Başka bir örnekte, VR, kullanıcıların sanal mağazalara göz atmalarını ve satın almayı düşündükleri nesneleri ele almalarını sağlar. Bu, e-ticaret web sitelerinin ürünlerini etkin bir şekilde pazarlamalarına olanak tanıyacaktır. Son olarak, Google’ın Tilt Fırçası ilk tanıtıldığında insanları gerçekten şaşırttı. Kullanıcıların iki el konsolunu kullanarak üç boyutlu bir ortamda sanal fırçalarla boyama yapmalarını sağlayan uygulama çok etkileyiciydi. Bu uygulama, sanatçıların sonradan üç boyutlu bir yazıcı kullanarak basılabilen sanal sanatsal çalışmalar yaratmalarını sağlar.

VR Donanım Türleri

Sanal bir gerçekliği yaşamak için iki temel donanım türü vardır (Şimdilik…).

Bilgisayara Bağlı: Bilgisayara bağlı bir VR kurulumunda, bir bilgisayar sistemine konum sensörleri ve yüksek çözünürlüklü bir kafaya monteli ekran (HMD) bağlanır ve çeşitli VR ekipmanı işi işleme için bilgisayar sistemini kullanır.

Mobil Tabanlı: Mobil tabanlı VR aygıtı yalnızca HMD’den oluşur. Bir akıllı telefon yardımı ile oluşturulur ve ekran gibi davranır, ses çıkışı sağlar. Akıllı telefonu tutan ve kullanıcıya stereoskopik görüş sağlamak için objektifi içeren bir VR başlık kullanır. Bilgisayara bağlı sanal gerçeklik aygıtlarında kullanılan entegre ekranlı VR setlerinin tersine, bu üniteler aslında bir akıllı telefonun takılabileceği büyüklük ve korumaya sahiptir.

Web Tabanlı Sanal Gerçeklik

İlk kez Mozilla’da 2014 baharında tasarlanan WebVR, bir web tarayıcısı aracılığıyla çok çeşitli sanal gerçeklik cihazları için destek sağlayan deneysel bir JavaScript uygulama programlama arabirimidir (API). WebVR deneyimi yaşanması kolaydır, çünkü kullanıcı deneyimlerinin bir web tarayıcısında başlayıp bitmesi ile birçok akıllı telefonda kesintisiz olarak çalışır. Web tabanlı WebVR deneyiminizi başkası ile paylaşmak için dilediğiniz kişiye bir bağlantı (link) gönderebilirsiniz.

WebVR API, herhangi bir web geliştiricisinin araç setine mükemmel bir ektir. HTML5, CSS3 ve JavaScript’i kullanarak simüle edilmiş ortamlar oluşturmanıza olanak tanır. Microsoft HoloLens ve Oculus Rift gibi cihazların aksine, VR uygulamaları veya oyunları geliştirmek için herhangi bir özel yazılım geliştirme kitine (SDK) ihtiyaç duymuyorsunuz.

Geliştirilen çeşitli WebVR frameworkleri ile WebGL’i etkin bir şekilde kullanmanın ve büyük miktarda JavaScript kodu yazmanın karmaşıklığı ortadan kaldırıldı. WebVR’yi kullanarak, çok çeşitli platformlarda çalışan uygulamalar oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak, sanal gerçeklik deneyimlerine cihazın işlem gücü ne olursa olsun kullanıcılar tarafından erişilebilir çünkü WebVR deneyimi cihazın üstesinden gelene kadar en iyi düzeye getirmeye yardımcı oluyor.

Bu, düşük işlem gücüne sahip cihazların bile, yine de iyi bir VR deneyimi sağlayabileceği anlamına geliyor.

Tarayıcınız WebVR’yi desteklemiyorsa (Mac’inizde Safari’yi çalıştırıyorsanız), farenizi kullanarak “sanal kafayı” veya görüş alanınızı hareket ettirebilir ve karakterinizi taşımak için WASD tuşlarını kullanabilirsiniz (Eğer geliştirici bu işlevselliği etkinleştirmiş ise).

Bu nedenle, WebVR uygulamalarını çalıştırmak için gerekli herhangi bir donanımınız olmasa bile, kolayca hata ayıklayabilir, test edebilir ve eğlenceli WebVR uygulamaları geliştirebilirsiniz.

Pazarda Bulunan Sanal Gerçeklik Cihazları

Sürükleyici sanal ortamları gösterebilen sanal gerçeklik aygıtları, tüm dünyadaki birçok şirketten satın alınabilir. HTC Vive, Oculus Rift, Sony PlayStation VR, Samsung Gear VR, Google Karton, Google Daydream Görünümü, Microsoft HoloLens, Razer OSVR HDK 2, Fove VR, Sulon Q, OnePlus Döngü VR, LG 360 VR, Zeiss VR One, Avegant Glyph, Zeiss VR One GX ve Homido, piyasada bulunan en popüler bilgisayar bağlantılı ve mobil tabanlı sanal gerçeklik aygıtlarından bazılarıdır.

Bu bölümde, sanal gerçeklik, VR aygıtları için donanım türleri, web tabanlı sanal gerçeklik, web tabanlı sanal gerçekliği kullanarak uygulamalar geliştirmenin gereği ve WebVR’nin mevcut durumu hakkında bilgi edindik. Ardından pazarda bulunan sanal gerçeklik ortamlarını çalıştıran çeşitli cihazları öğrendik.

Bir sonraki bölümde, WebVR API‘sı hakkında bilgi edinecek ve kısaca WebVR API’sinin W3C spesifikasyonlarına bakacağız. Ayrıca MozVR ve WebVR geliştiricileri tarafından kullanılan çeşitli WebVR frameworkleri hakkında bilgi edineceğiz. Şimdiden seride yerinizi ayırın, buralar değerlenir. 😀

Yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı, eleştiri ve önerilerinizi yorumlar kısmından veya sosyal platformlardan benimle paylaşmayı unutmayın. 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir