İçeriğe geç

Web için VR Geliştirmek – 4 | Primitives

Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika

Primitivelerin (<a-box>)  gibi, bileşenlerin bazı varsayılan öznitelik değerleri ile önceden ayarlanmış varlıklardır. Bu tür ilkeller(primitives) bileşen özelliklerini HTML değerleri ile eşleştirmeye yardımcı olur. Uygulama yapmak için karmaşık olan ortak varlıkları basitleştirmek için kısa yollar gibi davranırlar.

<a-entity> etiketi tüm ilkellerle genişletilir ve bu nedenle, <a-entity> etiketinde uygulanabilen tüm işlemler (konum belirleme, animasyon ekleme, bileşenleri ve mixinleri bağlama vb.) aslında birer ilkeldir.

Primitives API, ilgili etiketi doğrudan kullanarak ve diğer görünüm ve davranış özelliklerini girerek belirli varlıkları kolayca belirtmenizi sağlar.

Tüm Primitivelere A-Frame web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Primitives

Şimdi A-Frame’in sunduğu çeşitli ilkellere bir göz atalım.

<a-box>

Bu, tüm ilkellerin en basitidir. Herhangi bir boyut ve renkteki bir kutu (küp, küp, tuğlalar vb.) Oluşturmak için box ilkelini kullanabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir ilkel gibi, box ile ilgili nitelikleri belirterek belirli bir şekilde döndürülebilir veya canlandırılabilir.


<a-camera>

Kamera ilkelini, kullanıcının başlangıçta çekileceği sahnedeki belirli bir konumu belirtmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, bir odanın çatısına yerleştirilmiş bir kutuya sahip bir sahneniz varsa, sahnenin ilk görüntüsünü kutunun görüntüleme alanına gelecek şekilde konumlandırmak için kamera ilkelini kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için konumu VR sahnesinin 360 derecelik küredeki x, y ve z koordinatları cinsinden belirtirsiniz. Varsayılan olarak, kamera masaüstü modunda 0, 1.6, 0 ve VR modunda 0, 0, 0 olarak belirlenmiştir.


<a-circle>

Daire ilkel kutu ilkeline benzer. VR sahnesinde dairesel bir düzlem oluşturur. Zemini, x-koordinatı etrafında döndürerek ve y ve z koordinatlarını 0 olarak tutarak zemine paralel bir daire yapabilirsiniz.


<a-cylinder>

Boru ve eğri yüzeyleri uygulamak ve 3D silindirler oluşturmak için silindir ilkelini kullanabilirsiniz.


<a-light>

Işık ilkeli A-Frame sahnesinde aydınlatma ayarlamak için kullanılır. İki tür aydınlatma türü olabilir: Point ve Ambient. Adlarından da anlaşılacağı üzere, sahnedeki ilgili aydınlatmayı uyguluyorlar.


<a-obj-model>

Wavefront Technologies, birçok bilimkurgu filminde kullanılan bir 3D grafik yazılım paketi olan gelişmiş bir görselleştirici paketi geliştirdi. OBJ’nin geometri tanımı, 3D modelleri oluşturmak ve paylaşmak için kullanılan bir 3D model formatıdır. Bu tür 3D modeller obj modeli ilkelini kullanarak bir VR sahnesine dahil edilebilir. Bu modellerin her biri, .obj ve .mtl dosyaları olmak üzere iki dosya içerir.


<a-sky>

Daha önce de açıkladığım gibi gökyüzü ilkel özelliği, belirli bir VR sahnesine arka plan olarak 360 derece görüntü eklemenize izin verir. Bu görüntüler internette kolayca bulunur; Alternatif olarak, Google’ın 360 derecelik kamera uygulamasını kullanarak 360 derecelik bir görüntü oluşturabilirsiniz.


<a-sound>

Ses ilkel gerçekten ilginç çünkü VR sahnenizdeki bazı sesleri çalmanıza izin veriyor.


<a-video>

Video özelliği, VR sahnesinde düz bir ekranda oynatılacak bir videoyu eklemenizi sağlar.


WebVR deneyimlerini geliştirmek ve kaliteli hale getirmek için çoğunlukla ihtiyaç duyulan nesnelerden bahsettik. Elbette hepsi bu kadar değil, (Primitives) bağlantıya giderek, ihtiyaç duyacağınız diğer nesnelere de erişebilirsiniz. Umarım ilgi çekici bir yazı olmuştur, yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyorum. 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir