İçeriğe geç

Web için VR Geliştirmek – 2 | WebVR Frameworkleri

Tahmini Okuma Süresi: 4 dakika

Web için VR Geliştirmek başlıklı serimizde #2 yazısında, WebVR API’sı hakkında daha fazla bilgi edinecek ve bunun için W3C spesifikasyonlarına kısaca bakacağız. Ayrıca MozVR ve WebVR geliştiricileri tarafından kullanılan çeşitli WebVR çerçeveleri hakkında bilgi edineceğiz. Ayrıca, çeşitli tarayıcıların MozVR çevrimiçi uygulaması yardımıyla WebVR’yi destekleme durumlarını öğreneceğiz.

WebVR API

WebVR API, bir web tarayıcısı aracılığıyla Oculus Rift, HTC Vive, Samsung Gear VR ve Google Cardboard gibi sanal gerçeklik cihazlarına erişim sağlayan deneysel bir JavaScript API’sıdır. WebVR spesifikasyonunun Editörün Taslağı, World Wide Web Konsorsiyumu tarafından GitHub’da (https://w3c.github.io/webvr/) yayınlanmıştır. Bu doküman, Web üzerinden sensörler ve kafa üstü monteli ekranlar da dahil olmak üzere sanal gerçeklik aygıtlarına erişime olan desteği açıklıyor. Ancak açıldığında farkedeceksiniz ki oldukça uzun bir belge.

Bu açık kaynaklı tarayıcı projelerine katkıda bulunmak ve WebVR çerçevelerinin geliştirilmesi ile ilgileniyorsanız, okumaya çalışmalısınız.

VR uygulamalarını mümkün kılan donanım, iyi ve gecikmeden deneyimler sağlamak için yüksek hassasiyetli ve düşük gecikmeli arabirimler gerektiriyor. Giriş yazısında, WebVR’nin alt segment cihazlar için iyi bir deneyim sağlamayı amaçladığını daha önce tartışmıştık. WebVR API, geliştiricilerin gerçekçi ve konforlu VR deneyimleri oluşturmalarına olanak tanıyan, VR donanımına yönelik tasarlanmış arabirimler sağlar.

WebVR’ye katkıda bulunmak için en iyi yer WebVR posta listesidir (https://mail.mozilla.org/listinfo/web-vr-discuss).  WebVR meraklılarıyla etkileşime geçebilecek diğer harika bir yer, WebVR Slack kanaldır (https://webvr.slack.com).

Bu tarayıcıların geliştiricilerinin yanı sıra çok sayıda uzman topluluk üyesi bu kanalda yer alıyor, bu nedenle başlamak için harika bir yer olduğunu söyleyebilirim.

MozVR Nedir?

MozVR, Mozilla Sanal Gerçeklik takımının temsilcisidir; bu ekip, A-Frame WebVR çerçevesinin geliştirilmesinin yanı sıra, Firefox web tarayıcısında WebVR’yi desteklemek ve geliştirmek için çalışıyor. MozVR web sitesi (https://mozvr.com), iOS ve Android (VR başlıkları kullanarak), Oculus Rift ve HTC Vive gibi çeşitli cihazlar için WebVR’yi kullanmaya başlamayla ilgili bilgiler içermektedir. Ayrıca WebVR teknolojileri ile inşa edilmiş muhteşem bir demo galerisi bulunmaktadır.

Tarayıcınız WebVR için Uygun mu?

WebVR’nin hangi özelliklerin hangi tarayıcı tarafından desteklendiğini bilmek istiyorsanız, MozVR’nin “WebVR Hazır mı?” Web sitesini (https://iswebvrready.org) kullanabilirsiniz. Bu web sitesi, belirli özellikler hakkında bilgi edinmenize ve belirli bir tarayıcıda çalıştırılıp çalıştırılmadığına karar vermenize yardımcı olur.

Ayrıca, bu özelliklerin geliştirilme durumu ve bir tarayıcıda varsayılan olarak etkinleştirilmemiş olması durumunda nasıl etkinleştirebilecekleri hakkında bilgi sağlar.

WebVR Geliştirici Araçları

Bir önceki bölümde, WebVR’nin mevcut durumunu ele aldık. Şimdi, Web için etkili ve şaşırtıcı bir sanal gerçeklik deneyimi oluşturmak için kullanılabilen bazı frameworkler ve araçları tartışacağız. Bu bölümde amacım size çeşitli araçlar ve çerçeveler hakkında bilgi vermek olacaktır.

WebVR uygulamalarımızı oluşturmak için gelecek bölümlerde bu frameworklerin ve araçların bazılarını öğrenecek ve o zaman onları daha derinlemesine inceleyeceğiz.

A-Frame

A-Frame (https://aframe.io/), HTML ile sanal gerçeklik deneyimlerini oluşturmak için MozVR ekibi tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir WebVR framework olarak üretilmiştir. Çok çeşitli akıllı telefonlarda, masaüstlerinde, Oculus Rift’de ve HTC Vive’de çalışan VR sahnelerini oluşturabilirsiniz.

Temelde karmaşık WebGL ve JavaScript kodunu kapsüller ve sadece HTML kullanarak sanal gerçeklik sahneleri oluşturmanıza izin verir.

A-Frame, hazır ürün kodunu önemli ölçüde düşürür ve klasik olarak web geliştiricileri için hazırlanmıştır. Aynı içeriği VR aygıta ihtiyaç duymadan yaşamak için de bir yedek kullanım alanı sağlar. A-Frame’in ayrıca bir sahnedeki nesneleri hareket ettirmek ve onları manipüle etmek için kullanılabilecek bir denetleyicisi vardır.

Alttaki görsel, A-Frame denetçisinin çevrimiçi düzenleyicisinde açılan varsayılan örnek sahneyi gösterir. Sahnenin çeşitli parçaları sol tarafta görünür ve sahneyi farklı açılardan izleyebilirsiniz. Nesneleri üç boyutlu bir ortamda (x, y, z ekseni sistemi ile) değiştirebilirsiniz.

WebVR-Boilerplate

WebVR- Boilerplate (https://github.com/borismus/webvr-boilerplate), web tabanlı sanal gerçeklik deneyimleri için bir three.js tabanlı başlangıç noktasıdır. Bu proje, WebVR teknik özelliklerinin bir JavaScript uygulaması olan webvrpolyfill’i kullanmaktadır. webvr-polyfill, sanal gerçeklik görüntüleyiciniz yoksa aynı içeriği görüntülemenizi sağlar. A-Frame, webvr-boilerplate ve webvr-polyfill kullanır.

Vizor

Vizor (http://vizor.io/), web tabanlı sanal gerçeklik içeriği oluşturmak ve yayınlamak için kullanılan çevrimiçi bir platformdur. Vizor, telefonunuzdaki sanal gerçeklikte üç boyutlu içeriği veya web tarayıcınızdaki veya tabletinizdeki iki boyutlu içerikleri keşfetmenize olanak tanır.

Vizor’un editör penceresinde pek çok özellik var. Ayrıca, VR sahnenize dahil edebileceğiniz birçok önceden oluşturulmuş üç boyutlu modelleri vardır. Bu modelleri animasyonlar eklemek, onları diğer modellerle gruplandırmak veya model hiyerarşisinde eklemek için programlama seçenekleri sunar.

Ayrıca, yardım istemek ve çabucak geri bildirimde bulunmanızı sağlayan diğer topluluk üyeleriyle sohbet etme seçeneği de vardır. Vizor ayrıca geliştirdiğiniz VR sahnelerini web sitesinde yayınlamanıza izin verir.

Bu bölümde, WebVR API’si hakkında bilgi edindiniz ve WebVR API’si için W3C spesifikasyonuna baktık. MozVR, WebVR’nin etkinleştirildiği tarayıcılar ve WebVR tarafından kullanılan çeşitli WebVR çerçeveleri ve araçları hakkında da bilgi edindik.

Bir sonraki bölümde, WebVR uygulama geliştirmeye devam etmek için çeşitli donanım ve yazılım gereksinimleri hakkında bilgi edineceğiz. Oculus Rift ve Google Cardboard’da WebVR uygulamalarını çalıştırmayı öğreneceğiz.

Son olarak, kendi WebVR projemizi oluştururken ilham almak için çevrimiçi popüler WebVR projelerine göz atacağız. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir