İçeriğe geç

Ruby on Rails Haftası #8 | Rails Routes

Tahmini Okuma Süresi: 1 dakika

Bir önceki yazımızda Rails Controller katmanı hakkında detaylı bilgiler verip, kitaplık uygulamamızda çalışmıştık. Şimdi ise sayfalar arasından yönlendirici, güzergah belirleme gibi anlamları olan ‘Routes’ özelliğini inceleyeceğiz. Web uygulamamız içerisinde URL düzenini belirleyeceğiz. Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Ruby on Rails Haftası #7 | MVC – Controller

Rails – Routes

Yönlendirme modülü Ruby’de URL yazmayı sağlar. Bu, gelen istekleri denetleyicilere (Controllers) ve eylemlere(Actions) yönlendirmenin bir yoludur. Bu, mod_rewrite kurallarının yerini alır. En iyi özelliği ise, Rails Routing herhangi bir web sunucusu ile çalışır. Yönlendiriciler app/config/routes.rb dosyasında tanımlanır.

Web istekleriniz için bir harita çizmek gibi yollar oluşturduğunuzu hayal edebilirsiniz. 🙂

Şimdi bunu projemizde uygulayalım ve gerçek sonuçlar almaya bakalım.

BookController sınıfında yöntemler olarak tanımlanan bu eylemlerin yollarını tanımlamamız gerekir. Library/config/ dizininde routes.rb dosyasını açın ve aşağıdaki içeriğe göre düzenleyin.

Routes.rb dosyası, uygulamalarda kullanılabilen eylemleri ve get, post gibi eylem türlerini tanımlar.

Uygulamanızda yönlendirme sorunlarını izlemek için veya tanımaya çalıştığınız bir uygulamadaki URL’ler hakkında bir genel bakışa sahip olmak için aşağıdaki komutu kullanın.

  library> rake routes

 

Bu yazımız daha kısa ve öz olması bakımından ayrışıyor diğerlerinden. Controller katmanı ile View katmanı arasında köprü oluşturması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. Bir sonraki yazımızda Rails View katmanı ile, uygulamamızın sayfalarını hazırlayacak ve sunacağız. Tekrar görüşmek dileğiyle iyi çalışmalar. 🙂

Kaynaklar

Rails Routes

https://www.tutorialspoint.com/ruby-on-rails/

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir