İçeriğe geç

Ruby on Rails Haftası #4 | Uygulama Kurulumu

Tahmini Okuma Süresi: 4 dakika

Rails haftasında 4. Yazımızda bu kez daha heyecanlı, daha gerçek bir şeyler yapmaya başlayacağız. Teorik olarak son yazımızda Rails’in neredeyse tüm versiyonlarında aynı olan dizin yapısına, bu yapıda hangi bilgiyi nerede bulacağımıza dair konuları öğrenmiştik. Bugün ise bir örnek kurulum ile hem dizin yapısına hem de Rails’in çalışma mantığına göz atacağız. Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Bu bölümde yapacağımız örnek, gelecek uygulama ve projelerimizin temelini oluşturacaktır. Mümkün olduğunca uygulayarak ilerlemenizi tavsiye ederim.

Ruby on Rails Haftası #3

Projemiz, kitapları kaydedip yönetmek için basit ama operasyonel bir çevrimiçi kütüphane sistemi oluşturmak üzerine olacak.

Bu uygulamanın temel bir mimarisi vardır ve saklanan verilerin tiplerini tanımlamak için iki ActiveRecord modeli kullanılarak inşa edilecektir:

 • Gerçek bir listeyi açıklayan kitaplar.
 • Kitapları bir araya getirmek için kullanılan konu. (Kategori)

Rails Uygulamaları İçin Bir Çalışma Düzeni (Akış Şeması)

Rails uygulamaları oluşturma sürecinde, önerdiğim ve sıklıkla kullandığım bir iş akışı ya da çalışma düzeni olarak adlandırabileceğim bir senaryom var. Şu şekilde J

 1. Uygulamanın temel iskeletini oluşturmak için rails komutunu kullan.
 2. Verileri tutmak için MySQL sunucusunda bir veritabanı oluştur.
 3. Uygulamayı, veri tabanınızın bulunduğu yeri ve bunun için oturum açma kimlik bilgilerini öğrenmek üzere yapılandır.
 4. Rails ActiveRecords yani Model kısmını oluştur. Bu aşama Controller kısmında ihtiyacımız olacak nesneleri oluşturduğumuz aşamadır.
 5. Veri tabanı tablolarını ve sütunlarını oluşturmayı ve sürdürmeyi basitleştiren Migrationları oluştur.
 6. Uygulamaya hayat vermek yani aktif bir şekilde iş yapar hale getirmek için Controller kodlarını yaz.
 7. Verileri kullanıcı arabirimi aracılığıyla sunmak için Görünümler (Views) oluştur.

Öyleyse, kütüphane uygulamamızı oluşturmaya başlayalım.

Boş Rails Web Uygulaması Oluşturma

Rails hem bir web uygulama frameworkü hem de bir web uygulaması geliştirirken yaptığınız şeylerin çoğunu otomatikleştiren bir dizi yardımcı komut dosyasını içinde barındıran bir sistemdir. Bu adımda, Kütüphane Sistem uygulamamızı başlatmak için tüm dizin yapısını ve ilk dosya kümesini oluşturmak için böyle yardımcı bir komut dosyası kullanacağız.

 • Uygulamamızı oluşturmak için Ruby kurulum dizinine gidiyoruz.
 • Kitaplık uygulaması için bir iskelet oluşturmak amacıyla aşağıdaki komutu çalıştıralım.

emre> rails library

Bu, boş bir Rails uygulaması için klasörlerin ve dosyaların kütüphane uygulaması için bir alt dizin yapısı yaratacaktır. Uygulamanın dizin yapısını kontrol edin. Rails Dizin Yapısını daha ayrıntılı görmek için Ruby on Rails #3 yazımızı kontrol edin.

Geliştirme çalışmalarımızın çoğu, library/app alt dizinindeki dosyaları oluşturacak ve düzenleyecektir. Onların nasıl kullanılacağına ilişkin bilgileri de yine Ruby on Rails Haftası #3 başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Web Sunucusunu Başlatma

Rails web uygulaması neredeyse tüm web sunucuları altında çalışabilir, ancak bir Rails web uygulaması geliştirmek için en uygun yol yerleşik web sunucusunu kullanmaktır.

Şimdi, web sunucusunu başlatalım ve daha sonra boş kitaplık uygulamamıza göz atalım:

Bu sunucu aşağıdaki gibi uygulama dizininden başlatılacaktır. 3000 numaralı bağlantı noktası üzerinde çalışır. (localhost:3000)

emre> cd ruby\library
ruby\library\> rails server

Bu kod web sunucunuzu başlatacaktır.

Şimdi tarayıcımızı açalım ve adres çubuğuna “ localhost:3000 “ yazalım. Eğer şimdiye kadar her şey yolunda gitmişse, sürümünüze uygun şekilde rails ekranını göreceksiniz.

Sırada Ne Var?

Sıradaki bölümde, uygulamamız için veri tabanlarının nasıl oluşturulacağı ve bu oluşturulan veri tabanlarına erişmek için hangi yapılandırmanın yapılması gerektiğini açıklayacağız.

Ayrıca, Rails Migration’ın ne olduğunu ve veri tabanı tablolarını korumak için nasıl kullanıldığını göreceğiz.

Ruby on Rails – Veri Tabanı Kurulumu

Bu bölüme başlamadan önce, veri tabanı sunucunuzun hazır ve çalışır durumda olduğundan emin olun.

Ruby on Rails, üç veri tabanı – geliştirme, test etme ve üretim ortamı için birer veri tabanı – oluşturmanızı önerir.

İsimleri şu şekilde olmalıdır:

 • library_development
 • library_production
 • library_test

Üçünü de başlatmalı ve tam okuma ve yazma ayrıcalıklarıyla her biri için bir kullanıcı ve parola oluşturmalısınız. Ben bu uygulama için root kullanıcı ID’sini kullanacağım.

MySQL için Veri Tabanı Kurulumu

MySQL konsolunu açarak alttaki komutları verdiğiniz takdirde “library_development” veri tabanını oluşturmuş olursunuz:

mysql> create database library_development;
mysql> grant all privileges on library_development.*
to 'root'@'localhost' identified by 'password';
mysql> FLUSH PRIVILEGES;

Aynı şeyi, iki tane daha veri tabanı “library_production” ve “library_test” için de yapmalısınız.

database.yml Dosyasını Yapılandırmak

Bu noktada, Rails’in veri tabanlarının kullanıcı adı ve parolasını bilmesini sağlamamız gerekiyor. Bunu, oluşturduğumuz Rails Uygulamasının C: \ ruby \ library \ config alt dizininde bulunan database.yml dosyasında yapacağız.

Bu dosya, MySQL veritabanları için canlı yapılandırma bölümlerine sahiptir. Kullandığımız bölümlerin her birinde, oluşturduğumuz veri tabanlarındaki izinleri yansıtacak şekilde kullanıcı adı ve şifre satırlarını değiştirmemiz gerekiyor.

Düzenlemeleri yapıp bitirdiğinizde “database.yml” dosyamızın içeriği şu şekilde olmalı:

Ruby on Rails Haftası #4 gününde, daha önce MVC mimarisi ve dizin yapısını öğrendiğimiz Rails ile boş bir sistem yaratmayı ve bu sistemin veri tabanı ayarlarını yapmayı öğrendik. Burada sadece MySQL ile bağlantı kurmak üzerine bir yazı yazdık ancak Rails ile veri tabanı üzerinde çalışmak için SQLite3 veya PostgreSQL yapılarını da kullanabilirsiniz.

Yarın ki yazıda, veri tabanı tablolarınızı nasıl modelleyeceğinizi ve Rails Migration kullanarak bunları nasıl yöneteceğinizi açıklayacağız. Bu ve daha önceki makalelerimiz için yorum ve önerilerinizi paylaşarak daha kaliteli içerik geliştirmeme yardımcı olabilirsiniz. Unutmadan, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişinin Ruby on Rails ile uygulama geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bir sonraki makalede görüşmek üzere, iyi çalışmalar. 🙂

Kaynaklar

Rails-Laptop

Rails Server

https://www.tutorialspoint.com/ruby-on-rails/

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir