İçeriğe geç

Ruby on Rails Haftası #2 | Rails MVC Framework

Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika

Ruby on Rails Haftası #1

Dünkü makalemizde Ruby ve Rails’in ne olduğunu açıklamaya çalışmıştık, genel başlıklardan, avantajlı yanlarından bahsettik. Bugün ise Ruby on Rails MVC Framework’ün yapısını ve işleyişini daha detaylı ele alacağız. Ruby on Rails kurulumunu anlatmayacağım çünkü bu minvalde yeterince içerik olduğunu gördüm, özellikle de YouTube üzerinden her platform için kurulum aşamalarını rahatlıkla bulabilirsiniz. *

Framework Hakkında

Bir Framework kullandığınızda size düşen iş genellikle projenizin detaylarını kodlamak oluyor. Rails framework kullanmaya başladığınızda ise, konfigürasyon ayarlamakla uğraşarak zaman kaybetmezsiniz. Projenizi geliştirmek için 3 temel göreve odaklanmanız gerekir:

  • Uygulamanızı açıklayın ve Modelini oluşturun: Uygulamanız bir blog olabilir, müzik veya kitap mağazası olabilir hatta bir adres defteri veya buluşma uygulaması da olabilir. Sizin yapmanız gereken ise, uygulamanın neler barındıracağını, içeriklerin aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Yani model aşamasında veri tabanındaki varlıkların yapısını belirler ve aralarındaki ilişkiyi gösterirsiniz.
  • Uygulamanın yapacağı işleri detaylı bir şekilde açıklayın: İlk aşamada veri tabanı mimariniz static yapıdadır. Bunu dinamik hale getirmeniz gerekiyor. Adreslerin deftere eklenmesi, bir şarkının satışı, bir blog yazısını yayınlanması, bir kullanıcının giriş yapması gibi tüm senaryoları açıklamanız gerekiyor.
  • Uygulamanızın nasıl görüneceğini tasarlayın: Bu aşamada web tarayıcılarının yapılarını, tasarım düzenlerini bilmeniz ve projenizi hayata geçirirken bu olaya dikkat etmeniz gerekiyor. İhtiyacınız olan tüm sayfaları kullanıcı deneyimi kurallarını da gözeterek tasarlamaya dikkat etmelisiniz.

Ruby on Rails MVC Framework

Model, View, Controller ilkesi, uygulamanızın çalışma yapısını 3 ayrı ama birbirine bağlı altsistemde oluşturmanızı sağlar.

Model (ActiveRecord)

Model aşaması, nesneleriniz ile veri tabanı arasındaki ilişkiyi kurmanıza, doğrulama, ilişkilendirme, ve veri tabanı işlemleri yapmanıza olanak sağlar.

Bu alt sistem ActiveRecord kütüphanesinde çalışır. Tablo ilişkileri yapılır ve Ruby kodları ile veri tabanı kayıtlarının oluşturulma yöntemi belirlenir. Ayrıca Ruby method isimleri veri tabanı tablolarındaki alan isimleriyle otomatik olarak aynıdır.

View (ActionView)

Veri tabanında alırken Controller aşamasında belirlediğimiz yönteme göre içerikler kullanıcıya gösterilir. View aşamasında bu gösterim düzenini belirleriz. Front-end tasarımı olarak düşünmek mümkündür. JSP, ASP, PHP gibi komut dosyası tabanlı şablon sistemleridir. AJAX teknolojisi ile entegrasyonu kolaydır.

Önceki makalede anlattığımız, ERb dosyaları ile tasarımı yapılır. Kullanıcıya verilerin sunulmasındaki şablonları bu aşamada tasarlarız.

Controller (ActionController)

Bir yandan uygulama içi trafiğin yönlendirmesini yapan (ex. trafik polisi), veri modelleri için sorguların yapıldığı ve verilerin organize edildiği(arama, sıralama, mesajlaşma) görünümlerin düşünülen yapıya kavuştuğu aşamadır.

Rails MVC Framework’ün Görsel Gösterimi

Rails MVC Framewok’ün Dizin Gösterimi

Linux için varsayılan şekilde kurulum yaptığınızda alttaki sorguyla MVC dizinine ulaşabilirsiniz.

cd /usr/local/lib/ruby/gems/1.8/gems

ls

Komut sonucunda bu alt dizinleri görmeniz gerekiyor.

  • actionpack-x.y.z
  • activerecord-x.y.z
  • rails-x.y.z

ActionView ve ActionController, ActionPack altında birlikte paketlenmiştir.

ActiveRecord, bir dizi programlama tekniği ve kısayollar sunmaktadır. Bir SQL veritabanından veri işleme imkanı sağlar.

ActionController ve  ActionView bu verileri yönetme ve görüntüleme olanağı sağlar.

Bugünkü yazımız biraz sıkıcı ancak Rails MVC Framework yapısını anlamak için son derece önemli bir yazı. Konu hakkında herhangi bir soru ya da eksik/yanlış gördüğünüz herhangi bir nokta varsa mutlaka yorumlardan ya da sosyal medya hesaplarımdan iletin. Ancak bu şekilde kaliteli bir içerik yapısı oluşturmamız mümkün olacak ve karşılıklı öğrenme kazancını elde etmiş olacağız. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Yorum yaparak ve paylaşarak katkıda bulunmayı lütfen ihmal etmeyin. İyi çalışmalar dilerim.

Kaynaklar ve Linkler

Ubuntu Kurulumu

Windows Kurulumu

https://www.tutorialspoint.com/ruby-on-rails/

https://stackoverflow.com/questions/1931335/what-is-mvc-in-ruby-on-rails

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir