İçeriğe geç

Ruby on Rails Haftası #10 | Rails – Layouts

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Rails Haftası 9. yazımızda View katmanını oluşturmuş, kullanıcı görünümlerini hazırlamıştık. Bu yazımızda ise amacımız Rails içerisinde Layout yapısının ne amaçla ve nasıl kullanıldığını öğrenmek ve Rails uygulamamıza CSS yazmak üzerine olacak. Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Ruby on Rails Haftası #9 | MVC – View Katmanı

Layout Oluşturmak

Bir Layout HTML sayfasının çevresini tanımlar. Son kullanıcı için hazırlanan görüntülerden ortak olan alanların belirlenmesi ve tasarlanması aşamasıdır diyebiliriz. Layout dosyaları app / views / layouts dizininde bulunur.

Süreç, bir layout şablonunu tanımlamayı ve ardından controllera bu şablonun varolduğunun bildirilmesini ve kullanılmasını içerir. Önce, şablonu oluşturalım.

app / views / layouts’a standard.html.erb adında yeni bir dosya ekleyin. Controllera dosyanın adına göre hangi şablonun kullanılacağını bildirin, böylece aynı adlandırma şemasını kullanmanız mantıklı olacaktır.

Aşağıdaki kodu yeni standard.html.erb dosyasına ekleyin ve değişikliklerinizi kaydedin:

Yeni eklediğiniz her şey iki satır dışında standart HTML öğeleriydi. Stylesheet_link_tag yardımcı yöntemi, bir <link> stil sayfası çıktısı sağlar. Bu örnekte, style.css stil sayfasını bağlarız. Yield komutu Rails’e burada çağrılan yöntem için RHTML’yi koyması gerektiğini bildirir.

Şimdi book_controller.rb dosyasını açın ve aşağıdaki satırı ilk satırın hemen altına ekleyin:

Controllera, standart.html.erb dosyasında bulunan bir layout şablonunu kullanmak istediğimizi bildirir.

Stil Sayfası Eklemek

Şimdiye kadar herhangi bir stil sayfası oluşturmadık, bu nedenle Rails varsayılan stil sayfasını kullanıyor. Şimdi style.css adlı yeni bir dosya oluşturalım ve / public / stylesheets içine kaydedelim. Bu dosyaya aşağıdaki kodu ya da kendi CSS kodlarınızı ekleyin.

Şimdi tarayıcınızı yenileyin ve farkı görün. Evet, bir şeylere benzemeye başladı değil mi? Kendinize ait bir stil dosyasını ya da Bootstrap gibi bir framework kullanarak daha iyi ve düzgün tasarımları yapabilirsiniz.

Bu yazımızda Rails üzerinde Layout düzeni oluşturmayı ve custom CSS ile tasarımları düzenlemeyi öğrenmiş ve uygulamış olduk. Bir sonraki yazımızda, kullanıcıların herhangi bir veritabanındaki kayıtları ekleme, silme ve değiştirme erişimini sağlamak için Rails Scaffolding Platformu kullanan uygulamaları nasıl geliştirileceğini öğreneceğiz. Bu ve önceki yazılar hakkında yorum ve önerilerinizi belirtirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim. 🙂

Kaynaklar

Rails Layouts

https://www.tutorialspoint.com/ruby-on-rails/

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir