İçeriğe geç

Ruby on Rails Haftası #1 | Rails Serisi Giriş

Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika

Yeni tutkum ve hatta ömrümde ilk kez, ne kadar hata yapsam da vazgeçemediğim, öğrenmek için direttiğim teknoloji Ruby on Rails için başlangıç düzeyinde çektiğim sıkıntılardan, öğrenilmesi gereken temel yapılardan bahsedeceğim.

Nedir? Ne içerecek?

Bu uzun soluklu bir yazı dizisi değil, ayrıca Ruby programlama dili için bir eğitim değildir. Ruby on Rails ile veritabanı destekli web uygulamaları yapmak isteyenler için bir rehber niteliğinde olacaktır.

Neler bilmem gerekiyor?

Temel seviyede ruby bilgisi ve nesne yönelimli programlama bilgisi bu eğitim için çok faydalı olacaktır. (Yine de hiç bilmeyenler için Ruby örnekleri ile elimden geldiğince açıklamalar yapacağım.)

Ayrıca bu seri sonunda Ruby programlama eğitimi için elimdeki bir kitaptan yorumlarımı aktaracağım  “Ağustos’ta Ruby” isimli yazı dizisi hazırlayacağım.

1.Gün:  Ruby ve Rails Hakkında

Rails’in ne olduğuna geçmeden evvel Ruby hakkında değinmem gereken bazı noktalar var.

Ruby aslında, Smalltalk’ın kavramsal zarafeti ile Python’ın kullanım ve öğrenme kolaylığının başarılı bir bileşimi olarak düşünülebilir.

Nesne yönelimli, yorumlanan ve birçok alanda kullanılabilen bir dil Ruby. Bu bağlamda Python kadar değerli bir dil olarak görüyorum. Tabi bu kadar ile geçmek olmaz. Her şey güzel ama “Neden Ruby?” diyecek olanlar için;

 • Daha önce belirttiğim gibi öğrenmesi kolay,
 • Açık kaynak olması yönüyle zengin kütüphanelere sahip,
 • Daha az kod yazmanıza rağmen daha az hata ile karşılacağınız,
 • Ve gerçekten yardımsever bir topluluğu vardır. *

Peki biraz da Ruby kodlarından örnekler görelim; *

Terminal ekranına “irb” yazdıktan sonra, dünyanın belki de en kısa Hello World uygulamasını yazmış olabiliriz. Sadece “puts” kullanarak 🙂

irb(main):002:0> puts "Hello World"
Hello World
=> nil

Embedded Ruby

Ruby kodlarının harici bir dosyada tutulması durumunda dosya uzantımız “.rb” olacaktır. “.erb” (Embedded Ruby) ise Ruby kodlarını HTML dosyası içerisine koyabilmenizi sağlar. ERb dosyayı satır satır okur ve işler, Ruby kodları ile karşılaştığında ise, Ruby kodlarını çalıştırmaya başlar.

ERb dosyası için bilmeniz gereken 2 şey var ki karıştırıldığında uzun süre hata aramanıza sebep olabilir (Bilmediğim zamanlarda 2 saatimi almıştı L ).

 • Bazı ruby kodlarını çalıştırmak istiyorsanız (örneğin matematiksel işlemler), kodlarınızı <% ve %> işaretleri arasına yazmalısınız.
 • Ancak eğer ki ruby kodlarının çıktılarını ekrana yazdırmak amacınız var ise, <%= ve =%> işaretleri arasına kodlarınızı yazmalısınız.

Şimdi bir örnek yapalım.  Bu dosyayı erbdemo.rb olarak kaydedin. Tekrar hatırlayalım Ruby dosyasının uzantısı .rb olacak.

Şimdi komut satırında dosyamızı ERb programı olarak çalıştıralım.

C:\ruby\>erb erbdemo.rb

Sonuç olarak karşımıza şu şekilde bir kod gelmesi gerekiyor 🙂

Rails Nedir? Neler yapabiliriz?

 • Son derece verimli ve çalışması keyif veren web framework olarak tanıtabilirim.
 • Bir Java framework ile yazabileceğinizin on kat daha hızlı bir kod deneyimi sunar Rails.
 • Veri tabanı destekli ve açık kaynak olarak geliştirilmiştir.
 • Kodlarınız ile veri tabanı şemanız konfigüre bir şekilde çalışır.
 • Kesinlikle derleme ihtiyacı hissetmez.

Full Stack Framework

 • Veri tabanı ile web uygulaması geliştirmeniz için gereken her şeye sahiptir. Hem de MVC (Model-View-Controller) mimarisini kullanır.
 • Tüüm katmanların daha az kod ile sorunsuz çalışması sebebiyle Full Stack Framework diyebiliyoruz.
 • Yine diğer frameworklere kıyasla daha az koda ihtiyaç duyar.

Bugün Ruby ve Rails’i tanımak ve çalışırken sizi nasıl bir platformun beklediğini anlamanız amacıyla bu yazıyı hazırladım. Tabi ki eksiksiz olduğunu iddia edemem, ancak sorularınız ve içerik önerilerinizle bu yazı dizisinin interaktif olmasını sağlarsanız çok sevinirim. Yarın Rails’in nasıl kurulacağını ve Linux ve Windows üzerinde nasıl çalışmaya başlanacağını anlatacağım. Yorum ve paylaşımlarınızla desteklemenizi bekliyorum. İyi çalışmalar 🙂

Bana sağ üst köşedeki sosyal medya hesaplarım ve mail adresimle birlikte, yorumlarınızla da ulaşmayı unutmayın 🙂

Kaynaklar ve Linkler

Ruby Community 

https://www.ruby-lang.org/tr/documentation/quickstart/

https://www.tutorialspoint.com/ruby-on-rails/

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir