İçeriğe geç

Ruby Günlükleri – Giriş Yazısı

Tahmini Okuma Süresi: 1 dakika

Yaklaşık bir haftalık aradan sonra yeniden bloglamaya başlıyorum ve yeni bir seri ile karşınızda olacağım. 🙂 Serimizin başlığı ise “Ruby Günlükleri” olacak.

Ruby on Rails Haftası #12 | Son Yazı

Bildiğiniz gibi geçen hafta biten “Ruby on Rails Haftası” başlıklı serimizde Rails’in kullanımını, temel mimarisini öğrenmiştik. Şimdi Ruby programlama dilinin önemli detaylarını, kolay erişilebilir olması amacıyla kısa yazılarla paylaşacağım. 🙂 Bu seride temel kaynak olarak ise, Huw Collingbourne tarafından yazılan “The Book of Ruby (2009)” isimli kitabı kullanacağım. 🙂

Birçok insanın dikkatini çeken Ruby dilinde ilgi çekici olan nokta ise, öğrenmesi ve geliştirmesi çok kolay olan söz dizimi (syntax) yapısıdır. Ancak elbette kolay diyerek geçilecek bir dil değildir Ruby, kitabın yazarı ise bu konuda, “Daha derinlere girdikçe dilin kompleks yapısı dikkat çekecektir.” diyor. Diğer detayları da karşılaştıkça fark edecek ve gerekirse tartışacağız. 🙂

Geliştirme Süreci

Öğrenme ve çalışma süreçlerinde bir kodu projenize dahil etmeden ya da Ruby komut satırında çalışmadan önce pratik çözümlere yönelmek de son derece faydalı olacaktır. Bu açıdan kısa kod parçalarında ben http://tryruby.org/ web sayfasını kullanıyorum.

Geliştirmeye başlamadan önce, Try Ruby sayfasının eğitim serisini tamamlamanız son derece faydalı olacaktır. (En fazla 15 dk. sürüyor)

Serinin gelecek yazılarında görüşmek üzere. 🙂

Kaynaklar

The Book of Ruby Cover

The Book of Ruby Book

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir