İçeriğe geç

Ruby Günlükleri #5 | Local ve Global Değişkenler

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Ruby Günlükleri serisinin #5 makalesinde local ve global değişkenlerin mantığından bahsedeceğiz. Önceki örnekte, satisfiyatı, vergi ve vergioranı gibi değişkenlere değerler atadık. Bunlar gibi küçük harflerle başlayan değişkenler yerel değişkenlerdir. Bu, yalnızca bir programın belirli bir bölümünde var oldukları anlamına gelir – diğer bir deyişle, iyi tanımlanmış bir kapsamla sınırlandırılmıştır. Şimdi bir örnekle açıklayalım 🙂

Burada localvar adı verilen üç yerel değişken vardır.  Birine, programın ‘ana kapsamı’ içinde değer olarak, ‘Merhaba Ruby’ atanır; diğer iki değişkene ise iki ayrı method içerisinde tamsayılar atanır:

Local Değişken: Her local değişken farklı bir method içerisinde olduğundan, atamalar, farklı methodlarda aynı ada sahip diğer local değişkenler üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir.

Global Değişken: Öte yandan, global bir değişken – $ (dolar) karakteriyle başlayan değişken – global kapsamdadır. Bir yöntem içinde global bir değişkene bir atama yapıldığında, bu değişkenin de programın herhangi bir yerindeki değerini etkiler.

Bunu sırayla yöntemleri çağırarak doğrulayabiliriz:

methodbir çağrıldığında localvar değişkeninin verisi : 1globalvar değişkeninin verisi: “Görüşmek Üzere” olacaktır.

methodiki çağrıldığında localvar değişkeninin verisi: 5 – globalvar değişkeninin verisi: “İyi Günler” olacaktır.

Tekrar bir alt satırda;

methodbir çağrıldığında localvar değişkeninin verisi : 1 – globalvar değişkeninin verisi: “İyi Günler” olacaktır.

Eğer ki ardından bir de;

puts( localvar ) komutunu verirsek, localvar değişkeninin verisi: “Merhaba Ruby” olacaktır.

Umarım açıklayıcı bir makale olmuştur. Soru, yorum veya önerileriniz için sosyal medya hesaplarımı ve bu yazının altındaki yorum kısmını kullanmayı, beğendiyseniz yazımı paylaşmayı unutmayınız. 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir