İçeriğe geç

Ruby Günlükleri #4 | Bir Koşulu Test Etmek: IF … THEN

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Hatırlayacağınız gibi, Ruby Günlükleri serimizin 3. yazısında matematiksel işlemler yapmıştık. Bu yazımızda ise işlem yapmadan önce bazı durumları test etmemizi sağlayan IF kontrol yapısını inceleyeceğiz.

Ruby Günlükleri #3 | Numbers (Sayılar)

Mesela yaptığımız vergi hesaplayan kodlarımızda göze çarpan en bariz sorun negatif değerler ile de işlem yapabilmesidir. Lakin bu devletler için büyük bir sorundur. 😀 Ve düzeltilmesi gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız? Bildiniz! If ile 🙂

O zaman vergi hesaplama kodumuzda yapmamız gereken şey en basitinden, girilen ürün fiyatının negatif yazılması halinde, fiyatı sıfıra eşitlemek olacaktır. 🙂

Kodlarımızı düzenlediğimizde şöyle bir görüntü elde edeceğiz:

Satış fiyatımız sıfırdan küçük olduğu için if komutunun altında satış fiyatını 0’a eşitledik. Eğer değerimiz sıfırdan büyük olsaydı, if kontrolünü geçmiş olacak ve verdiğimiz değerle işlemi yapacaktık.

Burada “ # ” işareti ile başlayan satırın bir yorum satırı olduğuna ve kodlarımız hakkında açıklamalarımızın yer aldığına dikkat edelim.

Not: Matematikte herhangi bir sayının sıfır ile çarpımının sonucu 0 olacaktır.

Bu mantıkla elde edeceğimiz sonucun sıfıra eşit olacağını söyleyelim ve ekran görüntüsünü de şu şekilde verelim.

Bu yazımızda temel olarak if yapısının kullanımını ve ekstra olarak olarak da yorum satırları oluşturmanın basitliğini gördük. Elbette yapılacak şeyler bunlarla kısıtlı değil, ancak hepsini burada anlatmak yerine sizlerin araştırıp bulmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum. Yaptığınız işlemleri kodlarınızı sosyal medya üzerinden benimle de paylaşmayı unutmayın. 🙂 İyi çalışmalar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir