İçeriğe geç

Ruby Günlükleri #3 | Numbers (Sayılar)

Tahmini Okuma Süresi: 1 dakika

Ruby Günlükleri serimizin bu yazısında sayılar ile çalışmayı, çalışmalarımız sırasında önemli detayları göz önünde bulundurmayı göreceğiz. Umarım feyiz dolu bir yazı olacaktır. 🙂

Sayıların kullanımı da stringler kadar kolaydır. Örneğimiz ile daha kolay bir şekilde anlayacağız. Bir ürünün satış fiyatına vergi oranını ekleme ve toplam satış fiyatını ekrana yazdırma işini yapalım.

Bunu yapmak için, satış fiyatının uygulanacak vergi oranıyla çarpılması ve sonucun alt toplamın değerine eklenmesi gerekecektir. Satış fiyatının 100 Dolar olacağı ve vergi oranının % 18 olacağını varsayarak, bu Ruby programı hesaplamayı yapar ve sonucu görüntüler:

Evet, bahsettiğimiz işlemi yapan kodlarımız bu şekilde, bu kodlar sonucunda ekrana gelecek olan görüntü ise şu şekilde olacaktır:

Ödev: Açıkçası, bu program, sabit değerler ile hesaplama yapmak yerine, kullanıcıdan çeşitli değerler alarak hesaplamalar yapabilirse daha yararlı olacaktır!

O zaman bu ödevi ve daha gelişmiş uygulamalarınızı yapın ve Twitter üzerinden @IamEmreCelik kullanıcı adım ile mentionlayarak benimle de paylaşın. 🙂 Bakarsınız, yeni bir akım başlatırız. 🙂

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı, yorum ve önerilerinizi de benimle paylaşmayı unutmayın. 🙂

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir