İçeriğe geç

Ruby Günlükleri #2 | String ile Çalışmak

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Yeniden merhabalar, Ruby için kısa kısa kod parçaları ile temelleri öğrenmek adına başladığımız “Ruby Günlükleri” serisinin ikinci yazısında beraberiz. Amacımız string değişkenlerin kullanımını öğrenmek olacak. 🙂

İlk çalışmamızdaki örnek kodumuzun son satırı oldukça ilginçti:

Burada isim değişkeni stringde gömülüdür. Bu değişkeni ekrana yazdırma işlemi ise, iki kıvırcık parantez arasında olacak şekilde önüne bir hash (‘pound’) karakteri (   # {}   ) yerleştirilerek yapılır. Bu tip bir gösterim için ancak değişkenimiz çift tırnak arasına yazılmış şekilde olmalıdır. Yani aynı işlemde çift tırnak yerine tek tırnak kullanırsak puts( ‘ Kayıt başarılı. Teşekkürler #{isim}’ ), çıktımız “Kayıt başarılı. Tebrikler #{isim}” şeklinde olacaktır.

Ancak çift tırnaklar arasına sadece metin ve değişken yazmakla sınırlandırmıyor bizleri. Basım olmayan karakterleri, yani satırları “\n” ve sekmeleri  “\t”  de ekleyebilirsiniz. Ve hatta program kodunun ve matematiksel ifadelerin bir bölümünü gömebilirsiniz.

Peki, aşağıdaki kodların neyi göstereceğini söyleyebilir misiniz?

Pekala yeterince düşündüyseniz şu şekilde açıklayabiliriz. İlk önce “\n” ile imlecimiz bir alt satıra indi, ardından “\t” ile bir tab ölçüsünde boşluk bıraktı. Sonraki işlemimiz zaten basit bir matematik işlemi, önce parantez içerisi toplandı ve ardından çarpma işlemi yapıldı. Bu işlemin sonucu olarak “9” ekrana yazdırıldı ve “\n” komutu ile bir satır daha atlamış olduk. Son olarak da metnimiz ekrana geldi.

Bu konuda da anlaşılması ve çalışılması zor olan herhangi bir şey olmadığını düşünüyorum. İstekleriniz ve yorumlarınızı mutlaka iletin, iyi çalışmalar. 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir