İçeriğe geç

Ruby Günlükleri #1 | Terminal | print-gets-puts

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Herkese merhabalar, Ruby yazılarımıza başlıyoruz ve ilk yazımızda Ruby ile yazdığımız scriptleri nasıl aktif edeceğimize dair kısa bir video önerisi yapacağım. Terminal üzerinden scriptlerimizi çalıştırarak Ruby öğrenmeye temelden başlayacağız. 🙂

Terminalde Script Çalıştırmak

Bu videoyu izleyerek kod yazmaya hazır olacaksınız ve ilerleyen süreçte bu şekilde kodlarımızı çalıştıracağız.

Pekala herhangi bir sorunumuz yoksa şimdi kısa bir kod parçası ile kullanıcıdan ismini yazmasını isteyecek ve bu ismi ekranda göstereceğiz.

Bu kod çok basit olmakla birlikte, açıklanması gereken birkaç önemli ayrıntı var. Öncelikle, puts ile görüntülemek yerine print kullandığımıza dikkat edin. Bunun nedeni puts satır sonunda bir alt satıra geçerken print aynı satırda devam eder; Mevcut durumda imlecin yazımızla aynı hatta kalmasını istiyoruz.

Bir sonraki satırda, kullanıcı Enter tuşuna bastığında bir string değer okumak için gets () işlevini kullanıyoruz. Bu okuduğumuz string değeri, isim değişkenine atanıyor. Bu değişkeni hem önceden bildirmedim, hem de onun türünü belirtmedim. Ruby’de değişkenlere ihtiyaç duyduğunuzda oluşturabilirsiniz ve türünü belirtmenize gerek yoktur. Mevcut durumda, Ruby isim değişkeninin türünün bir string olması gerektiğini bilmesi için bir string değer atamış oldum.

Not: Ruby büyük küçük harf duyarlıdır. myvar adı verilen bir değişken, myVar adlı değişkenden farklıdır.

Bu arada, gets () sonrası parantezler isteğe bağlıdır; bunlar yazdırıldıktan sonra stringleri çevreleyen köşeli parantezlerdir; Parantez kaldırsanız da kod aynı şekilde çalışacaktır.

Şimdi kodumuzun sonuçlarını 2 adımda görelim:

İlk satırda print kullandık ve böylece “Kayıt için ad ve soyad bilgileriniz :” yazısıyla “Emre Çelik” yazısı aynı satırda oldu.

Son satırda puts kullandığımız için, çıktı sonucunda imlecimiz alt satıra geçti.

Evet ilk başlangıç için basit ama önemli temel detayları öğrenmemiz için güzel bir örnek oldu. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, iyi çalışmalar. 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir