İçeriğe geç

Blockchain Öğreniyorum – 3

Tahmini Okuma Süresi: 4 dakika

Blockchain öğrenme serisinde önceki yazımızda blok zincir teknolojisinin evrimsel sürecinden, nasıl bu kadar tanınır hale geldiğinden bahsetmiştik. Bu yazıda ise bu popülerliği sağlayan işlem gücüne, bir işlemin güvenliğinin ve deftere kayıt adımlarının nasıl yapıldığına bakacağız. Son olarak mevcut ve potansiyel blok zincir uygulamalarının kullanım alanlarına örnekler vereceğiz.

Blockchain Öğreniyorum – 2

Genel Kabul: Blok Zincirlerinin İtici Gücü

Blok zincirleri güçlü araçlardır çünkü kuralları uygulamak için üçüncü parti araçlara ihtiyaç duymadan kendi kendini düzelten ve denetleyen sistemler yaratırlar. Uyum algoritmaları sayesinde kuralların uygulanmasını sağlarlar.

Blok zinciri dünyasında, fikir birliği, çoğunlukla güvensiz hissedarlar arasında bir anlaşma geliştirme sürecidir. Bunlar ağdaki tam düğümlerdir. Düğümlerin tamamı, deftere kayıt biriminin bir parçası olarak, kaydedilecek ağa girilen işlemleri doğrular.

Blok zincirlerin nasıl çalıştığına dair bir mantığı sizinle paylaşmak istiyorum.

  1. Bir kullanıcı bir işlem için istek gönderir.

  2. Gelen istek ağa iletilir.

  3. Ağ bu işlemi doğruluğunu kontrol eder.

         Eğer işlem hatalıysa reddedilir.

  1. İşlem, geçerli işlem blokuna eklenir.

  2. İşlem blokları daha sonra, eski işlem bloklarına “zincirlenir”.

  3. İşlem kaydedilip, sonlandırılır.

Her blok zincir, ağında eklenen girdiler üzerinde anlaşma yaratmak için kendi algoritmalarına sahiptir(Smart Contracts). Her bir blok zinciri, farklı girdi türleri yarattığından, fikir birliği oluşturmak için pek çok farklı model vardır. Bazı blok zincirleri değer ticareti yaparken, bazıları veri depoluyor ve diğerleri sistemleri ve sözleşmeleri güvence altına alıyor.

Örneğin Bitcoin, değerini kendi ağında üyelerin yaptığı işlemler sayesinde görüyor. İşaretlerin piyasa değeri vardır, bu nedenle performans, ölçeklenebilirlik, tutarlılık, tehdit modeli ve başarısızlık modeli ile ilgili gereklilikler daha yüksek olacaktır.

Çoğu blok zincir, dış güçler tarafından veya sistem kullanıcısı tarafından saldırıya geçilecekleri öncülünü göz önünde bulundurarak çalışır. Beklenen tehlike ve ağın blok zinciri işleten düğümlerde sahip olduğu güven derecesi, deftere yapılacak kayıtlar için kullandıkları ortak karar algoritmasının türünü belirleyecektir.

Örneğin, Bitcoin ve Ethereum çok yüksek bir tehdit derecesi beklemektedir ve çalışma belgesi adlı güçlü bir fikir birliği algoritması kullanmaktadır. Çünkü ağa güvenmek mümkün değil.

Kullanımdaki Blok Zincirleri

Bugün yüzlerce blok zinciri ve blok zincir uygulaması var. Tüm dünya, daha hızlı para taşımak, dağıtılmış bir ağı birleştirmek ve yönetmek, güvenli uygulamalar ve donanımlar oluşturmak fikrine saplantılı hale geldi.

Bu genel blok zincirlerinin birçoğunu, bir kripto para birimine giderek görebilirsiniz. Poloniex (https://poloniex.com) kripto para alışverişi platformu olarak altcoinlerin değişimini göstermektedir.

Blok zincirleri, ticaret değer piyasasının ötesine geçiyor ve her tür endüstriye dahil edilmekte. Blok zincirleri, çevrimiçi çalışmayı artık eskisinden daha güvenli hale getiren yeni bir güven katmanı ekler.

Mevcut Blok Zincir Kullanım Alanları

Çalışan çoğu blok zincir uygulaması, para veya diğer değer biçimlerine hızlı ve ucuz bir şekilde dönüşme yeteneğiyle değerli haldedir. Bu, halka açık şirket hisse senetlerinin ticaretini, diğer ülkelerin çalışanlarına ödeme yapmayı ve bir para birimi ile diğer para birimi arasında alışveriş yapılmasını içerebilir.

Blok zincirleri artık bir yazılım güvenlik parçası olarak kullanılmaktadır. ABD İç Güvenlik Departmanı (U.S. Department of Homeland Security), Nesnelerin İnterneti teknolojisini (IoT) kullanan blok zincir yazılımlarını araştırıyor. IoT dünyası, bu yenilikten kazançlı çıkacak platformlardan biridir. Çünkü, sahtekârlık ve diğer saldırı biçimlerine karşı özellikle savunmasızdır. IOT cihazları da yaygınlaştı ve güvenlik onlar için daha önemli hale geldi. Hastane sistemleri, kendi kendine sürülen otomobiller (self-driving cars) ve güvenlik sistemleri başlıca örneklerdir.

DAO’lar* başka bir ilginç blok zincir yeniliği. Bu türden blok zincir uygulamaları, şirketleri çevrimiçi olarak organize etmenin ve dahil etmenin yeni bir yolu olarak görülüyor. DAO’lar ilk kez, Ethereum ağı vasıtasıyla fon düzenlemek ve bunlara yatırım yapmak için kullanılmıştır.

*Decentralized autonomous organization

Gelecekteki Blok Zincir Uygulamaları

Artık keşfedilmekte olan daha büyük ve daha uzun süreli blok işlem projeleri, hükümet destekli arazi kayıt sistemleri, kimlik ve uluslararası seyahat güvenlik uygulamaları gelecekte blok zincir teknolojisini içerme durumunda görece daha olasıdır.

Blok zincir bağlantısıyla oluşturulabilecek imkânlar, iş adamlarının, hükümetlerin, siyasi grupların* ve dünyanın her yerindeki insanların hayal gücünü heyecanlandırdı.

*Meclise Bitcoin Raporu Sunan MHP’li Milletvekilinden Yeni Açıklama: Türkcoin Kuralım! 

İngiltere, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler bunu maliyeti düşürmenin, yeni finansal araçlar oluşturmanın ve kayıtları temiz tutmanın bir yolu olarak görüyor. Aktif yatırımları ve blok zinciri keşfi girişimleri var.

Blok zincirler, güven ihtiyacının denklemin dışına çıktığı bir temel oluşturdu. “Güven” blok zincir teknolojisinden önce büyük bir sorundu, şimdilerde ise küçülmeye ve gelecekte yok olmaya mahkum olacaktır(umarım).

Ayrıca, güvenin bozulması durumunda kuralı zorlayan altyapı daha hafif hale getirilebilir. Toplumun çoğu güven ve kuralların uygulanması üzerine inşa edilmiştir. Blok zinciri uygulamalarının sosyal ve ekonomik sonuçları, duygusal ve politik açıdan kutuplaşabilir çünkü blok zincir, değer temelli ve sosyal tabanlı işlemlerimizin temel yapısını değiştirecektir.

Kaynaklar

Blockchain For Dummies

Blockchain Basics: A Non-Technical Introduction in 25 Steps

Decentralized autonomous organization

Meclise Bitcoin Raporu Sunan MHP’li Milletvekilinden Yeni Açıklama: Türkcoin Kuralım! 

Poloniex

Blockchain-3

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir