İçeriğe geç

Blockchain Öğreniyorum – 2

Tahmini Okuma Süresi: 4 dakika

Blockchain Öğreniyorum ve aynı zamanda öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. İlk yazıda Blockchain’in ne olduğuna, Blockchain türlerine ve bu teknolojinin önemine değinmiştik. Şimdi ise Blockchain yapısını derinlemesine inceleyecek, başlıca Blockchain uygulamalarına göz atacağız. Ayrıca Blockchain nasıl tanındı ve bu evrimsel süreç nasıl gerçekleşti, sorusuna da yanıt arayacağız.

Blockchain Öğreniyorum -1

Blockchain’in Yapısı

Blok zincirleri üç temel parçadan oluşur:

Block (Blok): Verilen bir dönem boyunca bir defterin içine kaydedilen işlemlerin listesidir. Boyut, dönem ve tetikleyici olay bakımından her blok ve blok zinciri için farklıdır.

Tüm blok zincirlerinin birincil hedefi, kripto para birimlerinin hareketinin bir kaydını kaydetmek ve güvence altına almak değildir. Fakat tüm blok zincirleri şifreleme veya simgelerinin kaydını tutar. İşlemi yalnızca verilerin kaydı olarak düşünün. Bir değer atamak (finansal işlemlerde olduğu gibi), o verinin ne anlama geldiğini yorumlamak için kullanılır.

Chain (Zincir): Bir bloğu diğerine matematiksel olarak “zincirleme” şeklinde ilişkilendiren yapan bir hash işlemidir. Bu, blok zincirinde anlaşılması gereken en zor konulardan biridir. Aynı zamanda blok zinciri birbirine tutturan ve matematiksel güven yaratmalarını sağlayan sihirdir. Blok zincirindeki hash, önceki bloğun verilerinden oluşturulmuştur. Hash, bu verilerin bir parmak izi olup, sıraları ve zamanları bloklara kaydeder. Teknik olarak Hash’in ne olduğunu öğrenmek isteyenler için de bir link bırakayım buraya.  HASH 

Network (): Ağ “tam düğümlerden” oluşur. Onları ağın güvenliğini sağlayan bir algoritma çalıştıran bilgisayar olarak düşünün. Her düğüm, o blok zincirine şimdiye kadar kaydedilmiş olan tüm işlemlerin tam bir kaydını içerir.

Düğümler tüm dünyada bulunur ve herkes tarafından kullanılabilir. Tam bir düğümün çalıştırılması zor, pahalı ve zaman alıcıdır, bu yüzden insanlar ücretsiz olarak yapmazlar. İstedikleri bir kripto para biriminde kazanç sağlamaları karşılığında, bir düğüm işletmek konusunda teşvik ediliyorlar.  Altta bulunan blok zincir algoritması onları servisleri için ödüllendirir. Ödül genellikle Bitcoin gibi kripto para biriminde olur.

Not: Bitcoin ve blok zincir terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak bunlar aynı değildir. Bitcoin’in bir blok zinciri var. Bitcoin blok zinciri, Bitcoin’in güvenli aktarılmasını sağlayan temel protokoldür.

Blockchain Uygulamaları

Blockchain uygulamaları ağın hakim olduğu fikir üzerine kurulmuştur. Bilgisayar kodu kanun haline gelir ve kurallar, ağ tarafından yazıldığı ve yorumlandığı gibi yürütülür. Bilgisayarlar, insanlar gibi sosyal önyargı ve davranışlara sahip değildir.

Blok zincirlerinin etkinleştirdiği bir diğer ilginç şey kusursuz kayıt tutmaktır. Bunlar, kimin ne zaman ne yaptığını net bir zaman çizelgesi oluşturarak görmek için kullanılabilir. Birçok endüstri ve düzenleyici organ, bu sorunun üstesinden gelmek için saatlerini harcamaktadır. Blockchain özellikli kayıt tutma, geçmişin yorumlanmasına çalışıldığında yaratılan yüklerin bir kısmını hafifletir.

Blockchain Yaşam Döngüsü

Blok zincirleri Bitcoin’in yaratılmasıyla tanındı. Bu, şimdiye kadar karşılaşmamış bir grup bireyin, ağ üzerinde işbirliği yapan diğer bireyleri aldatılması mümkün olmayan bir sistem içinde çevrimiçi çalışabileceğini gösterdi. Orijinal Bitcoin ağı, Bitcoin şifreleme güvenliğini sağlamak için inşa edilmiştir. Yaklaşık 5,000 tam düğümü vardır ve dünya genelinde dağıtılır. Öncelikle Bitcoin ticareti ve değer alışverişi yapmak için kullanılır, ancak topluluk ağ ile çok daha fazla şey yapabileceğinin potansiyelini gördü.

Ethereum ağı, blok zinciri kavramının ikinci bir evrimidir. Geleneksel blok zincir yapısını alır ve içine yerleşik bir programlama dili ekler. Bitcoin gibi 5.000’den fazla tam düğüm vardır ve dünya çapında dağıtılır. Ethereum öncelikle Ether ticaretinde, akıllı sözleşmeler yapmakta ve merkezsiz, özerk kuruluşlar (DAO) yaratmada kullanılmaktadır. Ayrıca, blok zinciri uygulamalarını ve daha küçük blok zincirlerini korumak için de kullanılmaktadır.

Factom ağı, blok zincir teknolojisinde üçüncü evrim. Daha açık fikir paylaşım sistemini, oy kullanımını ve daha fazla bilgi saklama işini yapıyor. Öncelikle veri ve sistem güvenliğini sağlamak için kurulmuştur. Factom, federe düğümler ve sınırsız sayıda denetim düğümü ile çalışır.

Factom, federe düğümler ve sınırsız sayıda denetim düğümü ile çalışır. Şebekesi küçüktür, bu nedenle kendini diğer dağıtılmış şebekelere bağlar ve şebekelerde köprüler kurar, blok zincirleri taşır.

Kaynaklar

Blockchain For Dummies

Blockchain Basics: A Non-Technical Introduction in 25 Steps

Barış Özcan’ın “Bitcoin insanlık tarihinin en önemli icadı olabilir mi?” başlıklı videosu

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir